Eesti rahvastiku soola tarbimise uuring 2021–2022

MÕISTED

Haridustase – uuritava kõrgeim lõpetatud haridus. Haridustasemed on jagatud järgmistesse kategooriatesse:

Kehamassiindeks, KMI – kehakaal jagatud pikkuse ruuduga (kg/m2). Uuritavatel on KMI kategooriad määratletud standardse skaala alusel:

Kõrge vererõhk – vererõhk mõõdeti meditsiinilaboris uuritaval kolmel korral. Arvutustes on võetud aluseks kolme mõõtmise keskmine tulemus. Kõrgeks vererõhuks peetakse seisundit, kui süstoolne vererõhk on suurem või võrdne 140 mmHg ja/või diastoolne vererõhk on suurem või võrdne 90 mmHg

Naatriumi ja kaaliumi suhe (Na/K) – uuringud näitavad, et suurem naatriumi ja kaaliumi suhe on üheks hüpertensiooni ning südame- ja veresoonkonnahaiguste riskiteguriks (Levings J. L, Gunn J. P. The Imbalance of Sodium and Potassium Inake: Implications for Dietetic Practice. J Acad Nutr Diet. 2014 Jun; 114(6): 838–841.).

Piirkond – määratletud statistiliste territoriaalüksuste klassifikaatori (NUTS 3) alusel. NUTS (Nomenclature des unités territoriales statistiques) on geograafiline klassifikaator, mis jagab Euroopa Liidu territooriumi piirkondadeks kolmel regionaalsel tasandil: NUTS 1, 2 ja 3, mis tähistavad vastavalt suuremaid, keskmisi ja väiksemaid territoriaalüksusi. NUTS 3 territoriaalüksused hõlmavad Eestis järgmisi maakondi:

Rahvus – uuritava enesemääratluse põhjal.

Talje- ja puusaümbermõõdu suhe (TPS) – meestel on soovituslik vöö- ja puusaümbermõõdu suhe kuni 1 ja naistel kuni 0,8.

Toitaine – toidu koostisaine, mida organism kasutab kehaomaste ainete sünteesimiseks, energia tootmiseks ja teisteks organismi talitluseks vajalikeks ülesanneteks. Makrotoitaineteks nimetatakse toitaineid, mille ööpäevane vajadus on kümnetes ja sadades grammides (valgud, rasvad, süsivesikud ja vesi), ning mikrotoitaineteks toitaineid, mille ööpäevane vajadus on mikro- ja milligrammides (vitamiinid ja mineraalained).

METOODIKA

Eesti rahvastiku soola tarbimise uuring viidi läbi 01.05.2021-30.04.2022. Uuringu läbiviimiseks võeti Rahvastikuregistrist juhuvalim võttes arvesse sugu, vanust ja elupiirkonda. Valimi suurus oli kokku 20 562 inimest. Uuringuplaani kooskõlastas Tervise Arengu Instituudi inimuuringute eetikakomitee (uuring nr 2180; otsus nr 613; 21.01.2021).

Uuring koosnes järgmistest osadest:

Uuringukutse saadeti 19029 inimesele. Uuringus osales kokku 598 uuritavat, nendest 292 meest ja 306 naist. Uuringu osalusprotsent oli 3,1.

Vereproovist määrati seleenisisaldus. 24 h uriinist määrati naatriumi (Na), kaaliumi (K), fluoriidi (F), joodi (I), kreatiniini ja seleeni (Se) sisaldus.

Na, K, Se, I grammilised kogused on arvutatud vastavalt valemile:

n=m/M, milles m – aine mass grammides, n – aine hulk moolides , M – molaarmass g/mol

Keedusoola ehk naatriumkloriidi (NaCl) koguse arvutamisel on lähtutud, et 1g NaCl = 17.1 mmol Na.

24 tunni toidupäevikute või -intervjuude abil saadi ülevaade kõikidest söödud toitudest ja tarbitud kogustest kahe järjestikuse ööpäeva jooksul. Andmebaasis esitatud tabelid põhinevad uuritavate kahe küsitluspäeva keskmisel tarbimisel. Uuritavate ööpäevane energia- ja toitainete tarbimine arvutati kõikide raporteeritud toitude põhjal NutriData toidu koostise andmebaasi abil.

Käesolevas andmebaasis esitatud tulemused ei ole kaalutud.

VÄLJAANDED

Aaspõllu A, Eensoo D, Põlajev A, Saamel M. Eesti rahvastiku soola tarbimise uuring. Lõppraport. Tallinn: Tervise Arengu Instituut; 2022. trükis pdf-failina

VIITED

Lisainfo uuringu kohta Tervise Arengu Instituudi veebilehel

KONTAKT

Marge Saamel

Toitumise ja liikumise osakond

Tervise Arengu Instituut

E-post: marge.saamel[ät]tai.ee

 

Uuendatud: 29.02.2024