Mõisted | Metoodika | Klassifikaatorid | Viited | Kontaktisik |
Aastakeskmine rahvaarv — pool elanike aasta alguse ja lõpu arvu summast. Kasutatakse kordajate arvutamisel.
(Ambulatoorselt) konsulteeritud isik — ambulatoorselt ravitud või konsulteeritud isik. Konsulteeritud isikute koguarvus sisalduvad nii haiguse esmasjuhuga kui ka korduvravi saanud patsiendid.
Diagnoos (RHK-10 järgi) — rahvusvahelise haiguste ja nendega seotud terviseprobleemide statistilise klassifikatsiooni (RHK-10) järgi esitatud diagnoos. Psüühika- ja käitumishäired on koondatud RHK-10 V peatükki (koodid F00–F99).
(Esmas)haigestumuskordaja — suhtarv, mis väljendab uute haigusjuhtude arvu rahvaarvu suhtes mingil ajavahemikul. Tavaliselt arvutatakse 100 000 elaniku kohta aastas, kasutatakse ka soo- ja vanuskordajaid.
Haiglast või päevaravilt väljakirjutatud — kalendriaasta jooksul haigla- või päevaravilt välja kirjutatud patsientide arv põhidiagnoosi alusel. Ei ole arvestatud üleviiduid, surnuid ega terveks osutunuid.
Hospitaliseeritu — statsionaarsele ravile võetud patsient, tavaliselt vähemalt üheks ööpäevaks.
Keskmine ravikestus — keskmine voodipäevade arv ühe statsionaarist väljakirjutatud patsiendi kohta aastas haiglaravi põhjuse järgi. Esitatakse päevades.
Kohtu poolt määratud sundravil viibinute arv — karistusseadustiku § 86 psühhiaatrilise sundravi kohaselt ravil viibinud haigete arv aruandeaastal.
Psühhiaatriline patsient — patsient, kellel on psühhiaatri poolt diagnoositud psüühika- või käitumishäire.
Psühhoaktiivne aine — psühhoaktiivsete ainete all mõeldakse aineid, mis mõjuvad psüühilistele funktsioonidele ja võivad põhjustada sõltuvuse ainest: alkohol, opiaadid (nt heroiin, morfiin), kokaiin ja teised stimulaatorid, hallutsinogeenid, nikotiin ja lenduvad lahused.
Põhidiagnoos — patsiendi ravil viibimise peamine põhjus. Kodeeritakse vastavalt RHK-10-le (vt klassifikaatorid).
RHK-10 — rahvusvahelise haiguste ja nendega seotud terviseprobleemide statistilise klassifikatsiooni kümnes väljaanne (vt klassifikaatorid).
Tahtest olenematul ravil olnud haigete arv — psühhiaatrilise abi seaduse § 11 tahtest olenematu vältimatu psühhiaatrilise abi kohaselt ravil viibinud haigete arv aruandeaastal.
Tervishoiuteenus — tervishoiuspetsialisti tegevus haiguse, vigastuse või mürgistuse ennetamiseks, diagnoosimiseks ja ravimiseks eesmärgiga leevendada inimese vaevusi, hoida ära tema tervise seisundi halvenemist või haiguse ägenemist ning taastada tervist.
Tervishoiuteenused on osutamise viisi järgi jaotatud kolmeks: ambulatoorne tervishoiuteenus ehk ambulatoorne abi, päevaravi ja statsionaarne tervishoiuteenus ehk haiglaravi.
Tervishoiuteenuse osutaja — juriidiline isik, kelle põhi- või kõrvaltegevuseks on tervishoiuteenuse pakkumine. Tervishoiuteenuse osutajal peab olema Terviseameti (kuni 01.01.2010 Tervishoiuamet) väljastatud tegevusluba.
Uus haigusjuht ehk haiguse esmasjuht ehk esmashaigusjuht — esmakordselt patsiendi elus kinnitatud lõplik diagnoos.
Vanuserühm — tervishoiustatistikas on laps 0–14-aastane isik ning nooruk ja täiskasvanud 15-aastane ja vanem isik.
Voodipäev — statsionaarse ravi korral ööpäev, mille jooksul hospitaliseeritud patsient viibis haiglaravil. Hospitaliseerimise ja haiglast lahkumise päev loetakse üheks. Päevaravi voodipäev võrdub patsiendile päevaravi teenuse osutamise kordade arvuga.
Psüühika- ja käitumishäirete statistika eesmärgiks on anda teavet psüühika- ja käitumishäirete esinemisest psühhiaatria ambulatoorsel, päeva- ja haiglaravil viibinud inimestel ja selle järgi hinnata psüühika- ja käitumishäirete esinemist rahvastikus.
Psüühika- ja käitumishäirete statistikat kogutakse aastaaruandega „Psüühika- ja käitumishäired“. Aruannet esitavad kõik psühhiaatriateenuse osutamise tegevusluba omavad tervishoiuteenuse osutajad, kus töötavad psühhiaatrid. Teenuseosutajad esitavad aruanded internetipõhises andmekogumise keskkonnas A-veeb.
Andmeid kogutakse vastavalt tervishoiuteenuste korraldamise seadusele (TTKS) ja selle alusel kehtestatud sotsiaalministri määrusele.
Aruandes kajastatakse psühhiaatri poolt diagnoositud haigusjuhte, seega perearstide jt erialaarstide poolt diagnoositud haigusjuhte andmeid ei sisalda. Psühhiaatrite poolt diagnoositud psüühika- ja käitumishäired esitatakse agregeeritult lõpliku kliinilise põhidiangoosi järgi RHK-10 V peatüki alusel, jaotatult soo ja vanusrühmade järgi. Eraldi esitatakse ambulatoorse, statsionaarse ja päevaravi andmed.
Psüühika- ja käitumishäirete statistikat avaldatakse absoluut- ja suhtarvudena (kordaja 100 000 elaniku kohta aastakeskmist rahvaarvu kasutades).
Rahvusvaheline haiguste ja nendega seotud terviseprobleemide statistiline klassifikatsioon, versioon 10 (RHK-10)
Klassifikaatorit kasutatakse diagnooside kodeerimiseks ja haigestumusandmete esitamisel diagnooside järgi. Klassifikaatoriga saab tutvuda Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse klassifikaatorite loendis.
Nestor R. Psüühika- ja käitumishäirete statistika kvaliteediraport. Tallinn: Tervise Arengu Instituut; 2017. Kvaliteediraport kättesaadav pdf-failina siit
Reet Nestor
tervisestatistika osakond
Tervise Arengu Instituut
E-post: Reet.Nestor[ät]tai.ee
Uuendatud: 30.07.2021